وبلاگ

عایق حرارتی کف خودرو چیست؟

عایق حرارتی کف خودرو یکی از کاربردی ترین تجهیزاتی است که می تواند به خوبی امنیت خودرو را تامین نماید، در واقع عایق های حرارتی برای انواع وسایل نقلیه کاربرد دارند و باعث بهبود ایمنی و کارایی خودرو ها می شوند. گاهی افزایش دما و حرارت وجود در موتور های احتراقی سبب افزایش دمای خودرو خواهند شد که در این شرایط  نیاز به عایق های قوی دارند تا بتوانند در برابر گرما مقاومت بالایی داشته باشند. به این منظور خرید عایق حرارتی کف خودرو یکی از اقدامات ضروری به شمار می آید، این قطعه کاربردی و مفید دارای ویژگی و عملکرد متفاوتی است که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشد.

عایق حرارتی کف خودرو چیست

سیر تکاملی عایق حرارتی خودرو

عایق حرارتی کف خودرو یکی از قطعات و تجهیزات کاربردی و مهم در جهت حفظ امنیت و سلامت خودرو شما است، در واقع وسایل نقلیه الکتریکی مدرن نیز به عایق های درجه بالا نیاز دارند زیرا این خودروها به دلیل داشتن باتری لیتیوم یون گرمای زیادی تولید کرده به خصوص زمانی که باتری دچار فرار حرارتی یا آسیب شده باشد.

البته با گذشت زمان و پیشرفت تمامی صنایع فناوری عایق ها با تغییرات چشم گیری همراه بوده، در سال های اخیر طراحی و تولید این تجهیزات با ایده های جدیدی همراه بوده تا بتواند دمای بالا را کنترل کرده و کاهش داد و در نتیجه خطر آسیب رسیدن به خودرو یا حتی مسافران درون آن نیز کم شود، که البته این اقدامات به واسطه طراحی انواع عایق حرارتی کف خودرو با داشتن ویژگی های خاص امکان پذیر می باشد.

از زمانی که تولید خودرو های تجاری آغاز شده سیستم های حرارتی و عایق بندی نیز به یکی از مهم ترین تجهیزات برای این خودرو ها تبدیل شده است. همانطور که می دانید در تولید هر نوع خودرویی ایمنی حرف اول و آخر را می زند و در صورتی که خودرو شما در معرض خطر شدید افزایش دما و آسیب برای مسافر باشد، امکان فروش آن را نخواهید داشت.

به کار گیری تجهیزات کاربردی برای کاهش خطرات احتمالی به اشکال مختلف امکان پذیر است همین امر سبب افزایش پیشرفت صنعت عایق سازی و تولید به روز ترین مدل ها از عایق حرارتی کف خودرو به واسطه عیب یابی و بهبود مشکلات گذشته شده است.

عایق کف خودرو چیست

تنوع عایق حرارتی

عایق حرارتی کف خودرو با توجه به نوع خودرو، در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند و دلیل آن این است که در سال های گذشته تنها موتوری که برای خودرو ها در نظر گرفته می شد، موتورهای احتراق داخلی مبتنی بر نفت بود. اما امروزه برای خودرو ها باتری های لیتیوم یونی و سلول های سوختنی هیدروژنی را در نظر گرفته اند که هر کدام از این ها برای حفظ دمای داخلی پایدار و جلوگیری از فرار حرارتی چالش های مختلفی دارند. علاوه بر خود موتور ها، قطعات به کار رفته در آن ها مانند پورت های شارژ و موتور های کششی الکتریکی نیز تقریبا قابلیت مدیریت حرارتی دارند.

در موتور های احتراق داخلی، مدیریت گرمای خروجی اگزوز به معنی کاهش تاثیر دمای بالا بر عملکرد و سلامت فیزیکی یک خودرو می باشد. برای کاهش دمای تولید شده توسط موتور های احتراقی می توان از اسپری های حرارتی، پوشش های حرارتی و سپرهای حرارتی استفاده کرد.

سپر های حرارتی از قسمت های مختلف خودرو در برابر گرما و دمای بالا محافظت کرده و عایق را بهبود می بخشند و در حالی که دریچه های موتور را خنک نگه می دارند و گرمای خروجی اگزوز را نیز مدیریت می کنند، این عملکرد آن ها از طریق عایق های حرارتی و خنک کننده تابشی می باشد و تاثیر زیادی بر سلامت و امنیت خودرو دارد از همین رو یکی از اولین انتخاب های برای عایق حرارتی به شمار می آید.

مشاهده و خرید انواع عایق های خودرویی

از کدام محصول عایق حرارتی و صوتی باید استفاده کنید؟

زمانی که بحث عایق های حرارتی و عایق صوتی می شود، باید بدانید اکثر آن ها عملکرد یکسانی دارند اما مسئله این است که شما باید نقاط ضعفی را که ممکن است باعث ایجاد صدا یا گرما به درون خودرو شود، شناسایی کرده و از بین ببرید. ساده ترین روش برای شناسایی، بریدگی های واقعی در زره خودرو است یعنی مکان هایی که هوا به راحتی در آن جریان دارد. بنابراین با توجه به این که گرما و صدا هر دو از طریق هوا جریان دارند، اولین کاری که می کنید باید این باشد که این مکان ها را از بین ببرید تا جریان هوا قطع شود. توجه داشته باشید که استفاده از عایق حرارتی کف خودرو باید پس از عیب یابی صورت پذیرد تا نتیجه مطلوب و قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد، همچنین این کار باید توسط متخصص و کارشناس مربوطه انجام شود.

عایق حرارتی کف خودرو

چه چیزی اثربخشی عایق های حرارتی را تعیین می کند؟

اثر بخشی عایق های حرارتی معمولا به ضخامت آن ها بستگی دارد چرا که عایق ها برای کنترل صدا و حرارت ساخته می شوند بنابراین باید ضخامت کافی داشته تا بتوانند خواسته های مخاطب را رفع کند. با این حال نمی توان گفت که تمام عایق ها با کیفیت یکسانی طراحی و تولید می شوند و همین امر سبب شده که عملکرد متفاوتی نیز داشته باشند. بنابراین در زمان خرید عایق های حرارتی باید به این موضوع توجه داشته باشید تا بتوانید یک خرید استاندارد و کاربردی را تجربه نمایید.

بهترین مواد عایق صدا و حرارت برای خودروها

همان طور که اشاره کردیم عایق های حرارتی و عایق های صدا دارای کیفیت های مختلفی هستند که شناخت هر یک از آن ها خالی از لطف نیست، ما در این قسمت چند مورد از بهترین نمونه های عایق صدا و حرارت را به شما معرفی می کنیم.

  • تشک های کشنده صدا Noico

اولین و با کیفیت ترین برند در عایق سازی خودرو، نویکو است که مزیت ویژه ای به نسبت موارد مشابه دارد و از رقیب اصلی خود یعنی دینامات ارزان تر می باشد، اما  کارایی و عملکرد کاملا مشابهی دارد و می توانید به سادگی از مزایای آن بهرمند شوید. نکته ای که وجود دارد این است که این برند بر خلاف Dynamat ترکیبی از بوتیل و آسفالت هستند که این ترکیب ممکن است مشکلاتی جزئی به همراه داشته باشد از این رو استفاده از آن در موارد خاص و حساس پیشنهاد نمی شود.

  • خط سبز Noico

پرطرفدار بودن برند Noico یک موضوع انکار ناپذیر است و نمونه دیگر از عایق های رایج آن مربوط به مدلGreen Liner می باشد که برای ساخت آن از یک لایه فوم پلی اتیلن سلول بسته همراه با یک لایه لاستیکی چسب سبز در پشت آن استفاده می شود. گفتنی است که این نمونه دارای ضخامت 170 میلی بوده و می تواند یک گزینه عالی برای جلوگیری از گرما و سرما باشد.

عایق حرارتی خودرو

  • دینامات ایکسترمه

دینامات سال هاست که یک برند معروف و قوی در زمینه ساخت عایق خودرو بوده و البته مهم است بدانید که بر اساس یک سری دلایل که سبب از دست دادن محبوبیت و جایگاه اولیه آن شده، این برند به مقام پایین تر نزول کرده است. به هر حال این برند کاملا شناخته شده است و اگر شما قصد دارید تا برای خودرو خود یک عایق با کیفیت از یک برند معروف داشته باشید، بهتر است این برند را انتخاب کنید. محصولات دینامات را می توان به عنوان خالص ترین عایق بوتیل معرفی کرد. اکثر عایق های این برند دارای فویل مشکی استاندارد بوده و نشان داینامات بر روی آن ها درج شده است.

  • دینالینر، هودلینر، و دیناپد

این شرکت علاوه بر پک های دینامات ایکس ترمه در زمینه ساخت چندین ماده عایق دیگر نیز فعالیت می کند. به عنوان مثال، آنها چندین محصول برای افرادی دارند که به دنبال جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور با آسترهای کاپوت خود می باشند.

Dynaliner یک محصول فوم لاستیکی مصنوعی است که در داخل درب خودرو یا زیر کاپوت نصب می شود. اگر معمولا نگران تبخیر شدن مایعات خود هستید که این حادثه یک عارضه جانبی معمول رها کردن ماشین خود در زیر نور خورشید است، به نصب یک پوشش کاپوت خودچسب فکر کنید.

HUSHMAT

Hushmat می تواند یک جایگزین مناسب و حتی ارزان تر برای محصولات دو برند قبلی باشد. این ماده بوتیل خالص بوده، بنابراین می توانید انتظار  داشته باشید که درجه بالایی از مقاومت در برابر حرارت و کنترل صدا را دارد.

عایق حرارتی خودرو

نتیجه گیری

عایق های حرارتی خودرو در دو دهه گذشته توانسته پیشرفت های چشم گیری داشته باشد. وسایل نقلیه موتور احتراقی سنتی که مبتنی بر نفت بوده  شاهد بهبودهایی در مورد عایق های مورد استفاده بودند و مواد مختلف موجب شدند تا ایمنی حرارتی بهبود یابد. در سال های اخیر، گزینه های عایق بندی با معرفی اشکال جدید موتورها و سوخت ها، یعنی وسایل نقلیه الکتریکی، متنوع تر شده اند.

شما امروزه شاهده انواع مختلف عایق های حرارتی و صوتی هستید و با توجه به نوع خودرو خود و نیاز خود می توانید بهترین و مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید. ما در این مقاله سعی کردیم تا عایق حرارتی خودرو و برندهای معروف آن را به شما معرفی کنیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *