وبلاگ

بهترین عایق صوتی برای ماشین

بهترین عایق صوتی برای ماشین - blog 04

بهترین عایق صوتی برای ماشین یک انتخاب است و شما می توانید این انتخاب را بر اساس ویژگی های خاصی انجام دهید. در واقع برای اینکه بتوانید از رانندگی با یک خودرو سالم لذت ببرید می بایست تجهیزات و وسایل مورد نیاز آن را خریداری کنید از این رو استفاده از انواع عایق خودرو الزامی  خواهید بود، البته گفتنی است که این تجهیزات می تواند وسایل زیباسازی درون خودرو، سیستم عایق صوتی و یا هر مورد دیگری باشد.

گاهی اوقات در زمان رانندگی سر و صدای جاده، موتور و باد آنقدر زیاد است که شما نمی توانید از موسیقی درون ماشین لذت ببرید و یا حتی  صدای افراد دیگر  در خودرو را نمی شنوید. این عوامل دقیقا دلایلی هستند که شما باید برای رفع آن به انواع عایق صوتی نیاز پیدا می کنید، در ادامه با بررسی مشخصات عایق های صدا و عملکرد هر یک به خوبی آشنا خواهید شد، پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

بهترین عایق صوتی برای ماشین

عایق صدا راهی مطمئن برای کاهش سر و صدای جاده، موتور و باد

عایق های صدا یکی از کاربردی ترین تجهیزات برای ماشین ها هستند و شما می توانید آن ها را در سرراسر کابین ماشین، در سقف و یا بدنه ماشین به کار ببرید. معمولا فرایند عایق صدا را باید از درها آغاز کنید تا علاوه بر این که سر و صدا کاهش یافته، آکوستیک نیز بهبود یابد. با توجه به این که معمولا بلندگوهای ماشین ها را بر روی در ماشین نصب می کنند، استفاده از عایق روی در موجب شده تا کیفیت صدا افزایش یابد. از جمله مزایا و ویژگی های عایق صدا برای خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عملکرد عالی
 • کاهش صدای موتور، جاده و عوامل بیرونی
 • قابل استفاده برای تمام قسمت های کابین ماشین
 • توانایی کاهش صدا تا 50 درصد
 • نصب راحت و آسان.

مشاهده و خرید انواع عایق های خودرویی

عایق صوتی خودرو تا چه حد در صداگیری خودرو موثر است؟

اولی سوالی که برای افراد پیش می آید این است که استفاده از این عایق ها تا چه اندازه می تواند سر و صدا را کاهش دهد و نحوه عملکرد آن چگونه است. در پاسخ به این سوال باید گفت که تنها با نصب کردن این عایق ها متوجه تاثیر فوق العاده آن ها می شوید. اگر خودرو شما سرو صدای زیادی تولید می کند، لازم نیست هزینه های زیادی پرداخت کنید و یا خودرو خود ر تعویض کنید. شما می توانید تنها با نصب عایق های صدا می توانید با کمترین هزینه سر وصدای موجود را کاهش دهید.

استفاده از عایق های صدا در کابین ماشین موجب می شود تا از ورود صدا به درون خودرو تا حد زیادی جلوگیری شود. توجه داشته باشید که عایق های صدا با جذب صدا متفاوت هستند. در صورتی که می خواهید تنها کیفیت صدای ماشین خود را بالا ببرید و اکوستیک را بهتر کنید، می توانید از جذب کننده های صدا نظیر فوم گیرنده استفاده کنید زیرا این مواد می توانند اکو را کاهش دهند. اینکه عایق صدای خودرو شما تا چه اندازه موفق عمل می کند، به روش نصب عایق صوتی آن بستگی دارد.

همچنین باید گفت نحوه عملکرد عایق صدا و موفق بودن در کاهش صداها به مدل ماشین شما نیز بستگی دارد. این بدین معنی است که هر چقدر خودرو قدیمی تر باشد، عایق صدا ضعیف تر عمل می کند. بنابراین بدون توجه به خودرو خود زمانی که از عایق صدا استفاده می کنید نباید انتظار داشته باشید که ماشین شما دارای یک سکوت مطلق باشد. در واقع هیچ عایقی نمی تواند به صورت کامل صداهای خارج ماشین را از بین ببرد و از ورود آن ها به ماشین جلوگیری کند، عایق ها تنها می توانند میزان صداها را کاهش دهند.

بهترین عایق صوتی ماشین

 روش های نصب عایق صوتی خودرو

بدون شک یکی از تاثیر گذار ترین نکات در انتخاب عایق صدا، نحوه نصب آن است. برای این کار لازم است از وجود یک فرد حرفه ای که در این زمینه تجربه دارد بهرمند شوید، البته برای نصب عایق صوتی خودرو شما سه روش پیش رو داریدکه شامل موارد زیر می باشند:

 • استفاده از کفپوس عایق صدا
 • نصب عایق بازتابنده صدا
 • پوشاندن تمام شکاف ها

 استفاده از کفپوش عایق صدا

یکی از روش های راحت و ارزان برای عایق صوتی، استفاده از کفپوش عایق صدا است. موادی که درون این کفپوش قرار دارد حاوی بوتیل می باشد که این مواد صدا را جذب کرده و به رفع لرزش ها کمک می کند. کفپوش های عایق صدا را می توان در هر نقطه ای از اتومبیل نصب کرد. همچنین باید گفت نصب این عایق های صدا بسیار راحت است و نیاز به هیچ مهارت و تخصص خاصی ندارد. برای نصب آن تنها باید چسبی که در یک طرف کفپوس قرار دارد را جدا کنید و آن را در محل مورد نظر بچسبانید و برای صاف کردن آن از یک غلتک کمک بگیرید.

این که این نوع عایق صوتی در کاهش سر و صدا چقدر موفق عمل می کند، به این موضوع بستگی دارد که شما چقدر از سطح را با این عایق پوشش داده اید و این خودرو شما در ابتدا چه میزان سر وصدایی داشته است. برای استفاده از این عایق های صدا لازم نیس حتما تمام سطح را بپوشانید، حتی در صورتی که بخشی از آن را نیز بپوشانید متوجه کاهش صدا می شود. در صورتی که برای صندوق عقب و چرخ ها نیز از این عایق استفاده کنید، سر و صدا به شدت کمتر می شود.

عایق صوتی ماشین

 نصب عایق بازتابنده ی صدا

عایق بازتابنده صدا یکی دیگر از روش های موثر برای کاهش صدا در ماشین است. عایق های بازتابنده در زیر کفپوش عایق صدای خودرو نصب می شوند. این نوع نحوه نصب کمک می کند تا سر و صدای جاده ای و گرما در زمان رانندگی کاهش یابد. عایق های بازتابنده صدا عملکرد فوق العاده ای دارند. این عایق های صدا شبیه یک لایه نازک لاستیکی هستند و ممکن است در نگاه اول فکر کنید که تاثیر زیادی در کاهش سر و صدا نخواهند داشت. این تصور کاملا اشتباه است. این عایق ها به گونه ای ساخته شده اند که خودروی شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه دارند.

 پوشاندن همه شکاف ها

ممکن است شما هم از خود این سوال را پرسیده باشید که چگونه می توان بهترین نتیجه را از عایق های صدا به دست اورد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برای این که عایق های صدا بتوانند به بهترین شکل عمل کنند باید تمامی شکاف ها و منافذی که موجب جریان هوا می شود را بپوشانید. به این منظور شما باید کف خودرو، درب های خودرو و سقف خودرو را عایق کاری کنید. برای عایق کاری هر محل تمام قسمت های آن را بپوشانید و در صورتی که برخی از موارد ریز و کوچک هستند، می توانید برای پوشاندن آن ها از چسب استفاده کنید.

بهترین عایق صوتی خودرو

بهترین نقاط خودرو برای عایق صوتی

همانطور که عنوان شد عایق صوتی می تواند از نفوذ هر گونه باد و سر و صدای فضای بیرون به داخل خودرو جلوگیری کند، البته اینکه عایق صوتی در کدام قسمت ماشین نصب شود نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • کف خودرو

بدون شک یکی از مناسب ترین نقاط برای نصب کفپوش های عایق صدا، کف ماشین می باشد. پنل کف اتومبیل می تواند به عنوان یک تقویت کننده صدا عمل نماید و موجب شود تا کوچک ترین صدا نیز در کل اتومبیل پخش شود. استفاده از عایق های صدا در این قسمت کمک می کند تا میزان پخش شدن این صداها به حداقل برسد.

 • صندلی های عقب

بخشی از کفپوش های عایق صدا را برای صندلی های عقب خودرو در نظر بگیرید. صندلی های عقب نیز یکی از مواردی هستند که موجب تقویت صدا می شوند.

 • درب های خودرو

پس از این که قسمت های مختلف اتومبیل خود را عایق کردید، حال نوبت درهای خودرو است. درهای برخی از اتومبیل ها بسیار نازک هستند و به راحتی صداهای مختلف را از خود عبور می دهند. به همین جهت برای درهای خودرو نیز عایق های صدا را نصب کنید.

عایق صوتی برای ماشین

نتیجه گیری

اگر در زمان رانندگی صدا هایی ناهنجاری مزاحم شما می شوند می توانید با استفاده از عایق صوتی این مشکل را به سادگی برطرف نمایید. این عایق های با ویژگی های خاص به بازار عرضه می شوند و مهم ترین نکته در زمان نصب آن، محل انتخابی شما خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *